Yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek en sık rastlanan diş eti rahatsızlığı ve diş çürüklerine karşı korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Çürükler, dişlerin ve ağız içerisindeki sert dokuların ağızdaki bakteriler tarafından üretilen asitler tarafından tahrip edilmesi sonucu oluşmaktadır. Tükettiğimiz bazı besinler, çürüklere sebep olan bakteriler ile doğrudan ilişkilidir. Zararlı beslenme alışkanlığı doğrudan diş eti rahatsızlığına sebebiyet vermesede araştırmalar göstermektedir ki doğru beslenme alışkanlığına sahip olmayan kişilerde diş eti rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksektir.

Zayıf beslenme bağışıklık sistemini doğrudan etkilemektedir ki bu durum birçok hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar periodontik hastalıklara karşı da savunmasız olmaktadırlar. Ayrıca yapılan araştırmalar da ağız ve diş sağlığı rahatsızlıklarıyla sistemik rahatsızlıkların birbirleri ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Daha iyi bir ağız sağlığı için ne yapabilirim?

Daha iyi bir ağız sağlığı için tüketilmesi gereken 5 adet besini şu şekilde gruplayabiliriz; Meyve, sebze, tahıl, süt ve et. Bir hevesle belirli bir besin grubundan vazgeçtiğiniz diyetlerden uzak durun. Çünkü bunun sonucunda bazı önemli vitamin ve minarellerden mahrum kalabilirsiniz.

Çiğ sebze tüketimi dişlerinizi çürüklere karşı korur

Gün içerisinde sürekli su tüketerek ağzınızın kuru kalmasını önleyin. Tükrük ağzınızdaki sert ve yumuşak dokuyu korumaya yardımcı olmaktadır. Eğer ağzınız kuruysa tükrük üretimini arttırmak için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.

Su tüketimi ağzınızın kuru kalmasını önler.

Dişinizin arasına takılan gıdalar da dişinizin çürümesine davetiye çıkarmaktadır. Dolayısı ile atıştırmalıklarınızda yumuşak, yapışkan ve tatlı yiyecekleri tercih etmemeye özen gösteriniz. Bunun yerine ağız sağlığınıza faydalı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu yiyecekler de yoğurt, çiğ sebzeler, fındık, peynir, vs... olabilir.

Mayalanmış karbonhidratlı ürünleri tüketirken tek başına değil, başka bir yiyecekle tüketin. Çünkü bu ürünleri başka ürünlerle birlikte tükettiğinizde ağzınızdaki asit seviyesi normale dönecek ve çürük riski azalacaktır.