Diş plağı bakterilerin dişin üzerinde oluşturduğu yapışkan, renksiz tabakaya verilen isimdir. Dişinizi fırçalamamışsanız dilinizle dişinize dokunduğunuzda bu tabakayı hissedebilirsiniz.

Diş plaklarına ne sebep olur ve diş plakları neden zararlıdır?

Diş plakları, karbonhidrat ağırlıklı besinlerin sıklıkla tüketilmesinden sonra diş üzerinde bıraktıkları kalıntılar ile oluşmaktadır. Ağız içerisinde kalan besin artıkları üzerinde gelişen bakteriler asit üretir. Bir süre sonra üretilen bu asit diş minesini tahrip eder ve dişin çürümesine sebebiyet verir. Plak kimi zaman diş kökünde de oluşabilir ve dişi destekleyen kemiğin kaybına dahi neden olabilmektedir.

Plak oluşumu nasıl engellenebilir?

Plak oluşumunu engellemek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamanız gerekmektedir. Kullandığınız diş fırçasının yuvarlak uçlu ve yumuşak olmalı diş macununun ise florür içerikli olanından tercih etmelisiniz. Dişinizi fırçalarken özellikle diş aralarındaki boşlukları daha özenli fırçalamanız ve bu alanları fırçalarken daha fazla vakit ayırmalısınız.

Dişinizi nasıl fırçalamalısınız?

Günde en az bir kez diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki yemek kalıntılarını temizleyin.

Diş ipinin uygulanması

Antibakteriyel ağız temizleme sularından kullanın. Bu işlem ağzınızda bakteri oluşumunu önleyeceği için ağzınızda plak oluşumunu azaltacak, diş etlerinizin hastalanmasını da önleyecektir.

Diş hekiminize en fazla altı ayda bir görünün.

Son olarak beslenme alışkanlığınızı düzenleyin. Ana öğünlerin arasında çok sık atıştırmalık tüketiyorsanız buna bir limit koymalısınız. Bununla birlikte ne kadar çok atıştırmalık tükettiğiniz kadar, ne tükettiğinizde çok önemli. Ara öğünlerinizde yoğurt, peynir ve çiğ sebze gibi besleyici ürünleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.