Dilinizin üzerindeki çıkıntılar, lekeler ya da ufak noktalar çoğu zaman zararsızdır. Ancak kimi zaman size genel sağlığınız hakkında bir ipucu vermektedir. Enfeksiyon, stres, genel sağlık problemleri hatta yaşınızın ilerlemesi ile birlikte dilinizde izler oluşturmaktadır. O zaman hep birlikte diliniz size ne söylüyor? Ne zaman diş hekimine ya da doktora gitmeniz gerekir? Bunları beraber inceleyelim.

Uyarı: Bu yazıda bahsedilen hastalıklar ve teşhisler tamamen bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Doğru ve kesin teşhisi koymanın sizin değil doktorun işi olduğu unutulmamalıdır.

Beyaz Lekeler

Beyaz Lekeler

Beyaz lekeler, pamukçuk ya da mantar enfeksiyonu sonucunda oluşabilir. Sebebi ise geçirdiğiniz bir hastalık neticesinde oluşması ya da kullandığınız bir ilacın ağzınızdaki bakteri dengesinin bozulmasıdır. Dantelli gibi görünen beyaz lekeler liken planus hastalığına işaret ediyor olabilir ki bu bağışıklık sisteminizin ağzınızdaki dokulara saldırdığı manasına gelir. Eğer dilinizin üzerinde beyaz ve kazınamayacak kadar sert bir tabaka görürseniz, bunun sebebi de kansere bağlı lökoplaki olabilir.

Siyah Dil

Siyah Dil (https://www.flickr.com/photos/andyperdue/5349691755)

Dilinizin rengi kullanmış olduğunuz antiasit ilaçlarından dolayı siyaha dönebilir. Bunun sebebi antiasit ilacının içindeki bizmut adı verilen madde içermesidir. Zararsız olup, ilacı kullanmayı bıraktığınızda dilinizin rengi tekrardan normale döner.

Parlak Kırmızı Dil

Parlak kırmızı dil (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kawasaki_symptoms_B.jpg)

Çilek rengi dil, özellikle çocuklarda rastlanan bütün vücuttaki damarların iltihaplanmasına sebep olan "Kawasaki" hastalığının erken bir belirteci olabilir. Aynı zamanda bu renkteki dil, kızıl hastalığının da habercisi olabilir. Bunun haricinde eğer diliniz pürüzsüzse ve ağzınızda bir ağrı hissediyor iseniz bu durum yeterli seviyede B3 vitamini almadığınıza işaret ediyor olabilir.

Yanma Hissi

Eğer diliniz kaynar bir kahve ya da çayla haşlanmış gibi yanıyor ve dilinizde metalik ve ya acı bir tat hissediyorsanız muhtemelen yanan ağız sendromuna yakalanmışsınız. Bu durum dilinizdeki sinirlerde problem yaşadığınıza işaret ediyor olabilir. Ancak bu duruma kuru ağız, enfeksiyon, reflü ya da diyabet gibi kaynaklarda sebep olabilmektedir.