Sağlıklı dişlere sahip olmak için yaşamımız boyunca diş bakımına özen göstermeliyiz. Size dişlerinizin ne kadar güzel göründüğü söylense bile diş bakımında azami özenin gösterilmesi gerekmekte ve bazı tedbirlerin alınması diş sağlınız açısından hayati önem taşımaktadır.

Dişlerinizi fırçalamadan yatağa girmeyin

Dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamamız gerektiğini çoğumuz bilmemize rağmen yine bir çoğumuz yatmadan önce dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmekteyiz. Ancak yatmadan önce fırçalanan dişte bakteri oluşumu engellendiği için buna bağlı plak oluşumu da engellenir.

Dişlerinizi düzgün fırçalamak

Dişlerinizi nasıl fırçaladığınız en az günde kaç kez fırçaladığınız kadar önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken gerekli zamanı mutlaka ayırın, dişinizi ve diş etinizi zedeleyecek haraketlerden kaçının. Mümkün olduğunca hassas ve dairesel hareketlerle dişinizi fırçalayın. Çünkü dişiniz doğru fırçalanmadığında, diş plağı oluşumuna sebebiyet vererek diş taşı oluşumuna ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkaracaktır.

Dilinizin üzerini fırçalamayı unutmayın

Yine bir çoğumuz dişlerimizi fırçaladıktan sonra dilimizin yüzeyini fırçalamayı unutmaktayız. Ancak plağın sadece dişler üzerinde oluşmadığını ve dilimizin üzerinde de plakların oluşabileceğini unutmamız gerekmektedir. Bu yüzden dişlerinizi fırçalamayı bitirdikten sonra dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Florür içerikli diş macunu kullanın

Diş macunu seçiminde çoğumuz dişimizi ne kadar beyazlatabildiği ya da aromasının güzel olup olmadığına bakarız. Ancak bu özelliklerin yanında azami dikkat göstermemiz gereken konu seçtiğimiz diş macununun florür içerip içermediğidir. Hangi diş macununu seçerseniz seçin mutlaka florür içerdiğine dikkat edin.

Peki diş bakımında florür neden önemli? Çünkü florür, bakteri oluşumunu engelleyerek çürükleri önlemektedir. Bu sebeple, ağız ve diş bakımında hala en etkili faktör olarak kullanılmaktadır.

Diş ipi kullanımını atlamayın

Toplumda her konuya olduğu gibi ne yazık ki bu konuya da gereken hassasiyet verilmemektedir. Dişlerini düzenli ve muntazam olarak fırçalayan bir birey, diş ipi kullanmasına ihtiyacı olmadığını düşünebilir. Ancak ne yazık ki bu doğru değildir. Diş ipi kullanımının diş etini uyararak diş plağını engellediği, bölgedeki iltihabı azaltmada yardımcı rol üstlendiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple günde en az bir kez diş ipi kullanılmalıdır.

Ağız bakım suyu kullanın

Ağız bakım sularının reklamlarını görmeyenimiz yoktur. Ancak bir çoğumuz ağız bakım sularını kullanmayı ihmal ederiz. Sanılanın aksine ağız bakım suları ağız sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Ağız bakım suları düzenli kullanıldıklarında  ağızdaki asit miktarını düşürür, fırçalanması zor hatta imkansız olan bölgelerdeki bakteri oluşumunu engeller ve ağzımızdaki mineral dengesini yeniden sağlar. Diş hekiminizin size uygun gördüğü ve kullanmanızı tavsiye ettiği ağız bakım suyunu kullanmayı ihmal etmeyin.

Daha çok su için

Suyun sağlığımız açısından en hayati içecek olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Konu ağız sağlığına geldiğinde de su, yeri doldurulamayacak kadar önemli bir unsurdur. Dolayısı ile her öğününüzün sonunda mutlaka bir bardak su için. Her öğün sonrasında içtiğiniz su ağızınızı temizleyecek ve ağız sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

Gevrek sebze ve meyve tüketin

Yine birçoğumuz sebze ve meyvelerin yoğun lif kaynağı içerdiğini bilmekteyiz. Ancak gevrek sebze ve meyvelerin ağız içerisindeki artıkları mekanik olarak temizlediğini biliyor muydunuz? Dolayısı ile meyve ve sebzeleri mutfak robotunda püre haline getirmekten ya da küçük küçük doğramaktan vazgeçin.

Şekerli ve asit içerikli yiyecek-içeceklerden uzak durun

Şeker en sonunda asite çevrilir. Asit, diş minenize zarar vererek çürük oluşumuna sebep olur. Bu yüzden şekerli ve asitli yiyecek-içeceklerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

Doktorunuza yılda iki kez kontrole gidin

Her ne kadar diş bakımına azami özen gösterseniz bile dişlerinizde ya da diş etlerinizde bir rahatsızlık ile karşılaşmanız mümkün. Ancak yılda en az iki kez diş hekiminize kontrole gittiğinizde dişinizdeki ufak çürüklerin ya da başlangıç evresindeki diş eti rahatsızlıklarınızı fark edecek, bu sayede bu olumsuzlukların önüne geçme şansı yakalayacaksınız.